میزان مرگ و میر کودکان زیر یکسال در هر 1000 تولد

از تقسیم تعداد مرگ و میر کودکان زیر یکسال در یک جامعه و دوره معین به تعداد موالید زنده در همان جامعه و دوره و برای هر 1000 مورد تولد، محاسبه می‌شود.
میزان مرگ و میر کودکان زیر یکسال در هر 1000 تولد
میزان مرگ و میر کودکان زیر یکسال در هر 1000 تولد

از تقسیم تعداد مرگ و میر کودکان زیر یک‌سال در یک جامعه و دوره معین به تعداد موالید زنده در همان جامعه و دوره محاسبه می‌شود، که معمولاً در هر 1000 مورد تولد در نظر گرفته می‌شود.

تأمین،حفظ و ارتقاء سطح سلامت کودکان زیر یک‌سال به عنوان یک گروه آسیب‌پذیر، در خدمات بهداشتی درمانی جایگاه ویژه‌ای داشته و در وضعیت بهداشتی درمانی جامعه بسیار حساس می باشد. میزان مرگ و میر کودکان زیر یک‌سال مهمترین شاخص بهداشتی بوده و از گویاترین شاخص‌های توسعه‌ای جوامع مختلف و همچنین یک شاخص کلیدی در جهت پیشرفت به سوی اهداف توسعه پایدار می‌باشد. این شاخص آماری نه تنها کمیت و تعداد مرگ و میر را نشان می‌دهد، بلکه به همان اندازه بیانگر کیفیت زندگی می‌باشد که در صورت توجه و گسترش مراقبت‌های بارداری و پس از بارداری می‌توان نرخ آن را کاهش داد.

هدف‌گذاری توسعه پایدار در زمینه مرگ و میر کودکان نشان‌دهنده تجدید تعهدی برای کودکان جهان است که تا سال 2030، مرگ و میر قابل پیشگیری نوزادان تازه متولد شده پایان یابد، و هدف‌گذاری تمامی کشورها باید، کاهش مرگ و میر نوزادان به حداقل 12 رویداد به ازای هر 1000 تولد باشد.

براساس آخرین داده‌های موجود در کشور برای سال1397، تعداد کل ولادت‌های ثبت‌شده 1366519 رویداد و تعداد مرگ و میرهای ثبت‌شده کودکان کمتر از یک‌سال 10083 رویداد بوده است. لذا میزان مرگ و میر کودکان زیر یک‌سال برابر با 7.4 در هر هزار مورد تولد می‌باشد. یعنی به ازای هر1000تولد زنده ثبت شده در سال1397، حدود 7 رویداد مرگ و میر کودکان کمتر از یک سال به ثبت  رسیده  است.

این شاخص به‌تفکیک جنس و استان قابل محاسبه و ارائه است.

۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ۱۱:۳۲
کد خبر : ۱۹۴,۲۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید